Drodzy Czytelnicy!
Witam serdecznie w noworocznym wydaniu „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Bieżący rok to czas dwóch jubileuszów. Nasz dwumiesięcznik obchodzi 15-lecie powstania, z kolei wydawca czasopisma, Elamed Media Group, jubileusz 25-lecia działalności. Zapraszam do zapoznania się z krótką historią naszego tytułu na stronie
16 oraz do odwiedzenia naszej redakcji podczas targów Krakdent (stoisko D3), gdzie z okazji jubileuszu przygotowaliśmy dla Państwa wiele niespodzianek.
Pierwsze wydanie w bieżącym roku zawiera wiele fotorelacji, m.in. z zakresu wykonawstwa protez szkieletowych, aparatu typu Twin Block oraz projektowania cyfrowego uzupełnień protetycznych. Z zakresu sprzętu i materiałów zachęcam do lektury poświęconej odlewnictwu.
Zapraszam także do zapoznania się ze szczegółami kolejnej edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach. Tematami przewodnimi wydarzenia są stomatologia estetyczna i implantoprotetyka. Szczegóły na www.kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Zachorowalność na nowotwory części twarzowej czaszki wykazuje w ostatnich latach tendencję wzrostową. Duży postęp w diagnostyce, innowacyjne metody operacji, a także wdrożenie leczenia uzupełniającego zwiększają przeżywalność chorych, nie chroniąc ich jednak przed zniekształceniem i defektami pola protetycznego, a także zaburzeniem jego prawidłowego funkcjonowania. Obturator jest elementem uzupełnienia pooperacyjnego wypełniającym ubytek tkanek miękkich i twardych jamy ustnej lub ustnej i nosowej, powstały w wyniku wrodzonych lub nabytych defektów.
Ostatnim etapem w leczeniu kompleksowym jest zazwyczaj wykonanie uzupełnień protetycznych. W tym zakresie mamy szeroki wachlarz możliwości. Jednymi z nich jest zastosowanie ruchomych uzupełnień protetycznych, np. protezy szkieletowej lub protezy acetalowej. Przystępując do wykonywania powyższych prac, warto uważnie prześledzić procesy wykonawstwa laboratoryjnego oraz poszczególne etapy kliniczne.
Zakup frezarki do laboratorium techniki dentystycznej wiąże się z dużymi kosztami, jednak czasem okazuje się bardziej opłacalny niż zlecanie wykonania wyrobów w zewnętrznym centrum frezowania.
Artykuł prezentuje wykonanie krok po kroku aparatu ruchomego Twin Block. Aparat stosowany jest w leczeniu tyłozgryzów w okresie uzębienia mieszanego.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji uzyskanych w literaturze na temat możliwych błędów powstałych podczas zamiany wosku na metal.